Англійська потрібна: про це усім відомо, але часу немає, результат потрібен. Що робити? Традиційні курси пропонують надто довгу схему і відтак повільний результат. Чи можна цей процес пришвидшити? Часті запитання, що турбують охочих вивчити мову. Я спробую сьогодні дати відповіді на ці запитання.

Бенні Льюїс, поліглот,  стверджує, що це можливо, написав книгу, яку так і назвав «Вільно за три місяці».

Правда, виникає цікаве питання, а що мається на увазі вільно володіти. У кожного своє розуміння вільно говорити англійською для когось – це працювати у англомовному середовищі.  Для декого – це можливість впоратися з будь якою ситуацією закордоном, для інших – це можливість виступати на конференціях, захищаючи свої наукові інтереси.

Отже,  спочатку мусити визначиться, що для вас значить вільно говорити, а тоді ми поглянемо чи можна досягнути таких результатів за такий короткий термін –  3 місяці. Адже, дехто витрачає роки на опанування.

Давайте візьмемо до прикладу Івана. Уявімо: Іван зараз зовсім не знає англійської, але палко бажає  її вивчити, бо хочете переїхати до Сполучених Штатів і там кодувати. Які шанси?

Йому доведеться добре підтягнути свою розмову, адже буде постійно кумунікувати з босом та teammates, постійні граматичні помилки і нестача потрібних слів для висловлення, а часом комічні ситуації на цьому фоні йому не допоможуть почуватися комфортно. Івану доведеться також попрацювати над своїми навиками слухання, бо говорити до нього будуть достатньо швидко і у нього не буде можливості послухати аудіо з уповільненою розмовою, йому прийдеться розуміти швидку мову своїх колег поки вони дискотуватимуть чи пліткувати.

Отже, для комфортного існування у англомовному середовищі Івану потрібен рівень мінімум B1 за СEFRL (загальна система оцінювання володіння мовами).

Чи реально за 3 місяці здобути B1?

На мою думку, за три місяці цілком можливо, але треба доволі попотіти і багато чим пожертвувати заради результату.  Звичайно, можна менше жертвувати – вести свій звичний спосіб життя, працювати напів- сили, але тоді часу знадобиться значно більше. Вирішувати вам.

Отже у Івана виникає цілком конкретне питання, що робити, щоб вільно заговорити? А ми тим часом пам’ятаємо В1 цікавить нашого героя.

Тож, ловіть поради від мене і я справді вірю, ви досягнете свою fluency, якщо

  • Знайдете час для вивчення ( чітко зазначите у своєму розкладі години, коли ви займаєтеся вивченням тої чи іншої мови. )
  • Ви будете дотримуватися вашого плану, що передбачає важкий труд і регулярність (у кожного ще є життя: робота, сім’я, відпочинок, будьте реалістами і плануйте добре)
  • Будете внутрішньо мотивованим (не плутайте з зовнішньо мотивацією). Мається на увазі вас захоплює їхня культура, вам цікаво кожен день відкривати для себе нові способи вираження думки, ви і гадки не мали, шо інші народи передають цю думку по-іншому ( наприклад “Я голодна”, анг –” I’m hungry”, іспан. – “Yo tengo hambre”. Англійці будують думку, як і ми, але іспанці кажуть «я маю голод». Сенс речення той самий, а висловлено трохи по-іншому).  Тобто ця мотивація іде з середини, вам просто цікаво і ви не можете пояснити чому. Ви не вчите мову заради отримання кращої роботи чи переїзду закордон, і не для того, щоб здатися крутим, бо ви знаєте Англійську, це щось більше. Це бажання читати в оригіналі пресу чи літературу, переглядати телебачення.
  • Англійська стане частиною вашого життя, англійська – то ваша пристрасть та хоббі. Жодним чином ви не відчуваєте роздратування чи ненависті, коли вчитеся,радше навпаки – вам весь час цікаво дізнаватися щось нове цією мовою і про цю мову. Навіть, якщо ви натрапили на відео, з якого зрозуміли лише 30% –  це вас має не засмутити, а заохотити попрацювати з цим відео, виписати слова, фрази, вникнути у граматичні конструкції. З такою пристрастю до мови результат не забариться. Процес вивчення повинен бути для вас насолодою, ось що вас приведе до бажаного результату, а не навпаки. Не чекайте на результат, насолоджуйтеся процесом і результат прийде.
  • Будете дізнаватися і пробувати різні методи вивчення. Пошук ефективних методів – часом цей етап доволі довгий, але вам доведеться перепробувати різні техніки і різні курси перш ніж ви зрозумієте, що працює саме для вас. Це єдиний шлях знайти свій ефективний підхід. Ви мусите це все пройти самотужки. Дійсно, доведеться попрацювати і спробувати на власній шкірі не один метод, але винагорода буде, лише почекайте.
  • Будете цікавитися різними методами запамятовування. Існує багато різних технік, про них часто розповідають поліглоти, досліджують науковці.  Можете зануритися ще глибше і дізнатися, як працює наша пам’ять.
  • Не будете знімати з себе відповідальності за ваш результат у процесі вивчення. Особливо, коли ви займаєтеся з тютором чи купили якісь курси, відповідальність все одно лежить тільки на вас, тютор допомагає зрозуміти граматичні конструкції, може підготувати для вас потрібну лексику, порадити фільм, сайт чи подкасти, але не може за вас вивчити чи пошукати додаткову інформацію, не може заглибитися у цю тему ще глибше. Ще жоден тютор не відмовлявся працювати з питаннями, які виникли у студента у процесі підготовки до заняття, ба навіть такий студент – справжній скарб для тютора. Те ж саме стосується курсів: які б ідеальні вони не були, вони будуть настільки ефективними,  наскільки ви багато і регулярно докладаєте зусиль проходячи ці курси.  Ніхто крім вас самих не пройде цього шляху. Тільки ви відповідальні за ваші успіхи.
  • Будете відверті з собою. Кажіть собі правду, що вам вдається, а що ні. Оцінюйте себе, просіть тютора оцінити ваші навики і розвивайте проблемні, працюйте над ними, шукайте шляхи, як їх подолати. Інколи тютор може допомогти, а інколи треба самому шукати і дотримуватися плану удосконалення. Постійно оцінюйте свій прогрес.
  • Будете розмовляти з першого дня (Ця ідея може не всім сподобатися, може видатися нереальною, але Бенні Льюїс каже, що це реально і дає підказки, як почати спілкування з першого дня. Почитайте розділ 5 з його книжки «Вільно за 3 місяці» . Я лише нагадаю мова – це засіб спілкування і тут не вийде вчити її як біологію, її треба застосовувати, тобто спілкуватися
  • Не будете шукати виправдовувань ( курси дорогі, треба жити у англомовній країні, не маю хисту до мов) Не існує жодної причини через яку ви не зможете вивчити іноземну. Головне, щоб на цьому етапі не виникало таких перешкод, які як суцільна стіна стоятимуть між вами і вашими вільним володінням, бо багато цих перешкод живуть лише у вашій голові, і їх можна подолати часом за кілька хвилин.

Підсумовуючи, Вільна Англійська за 3 місяці – це реально, якщо ви будете захоплені процесом вивчення і пізнання іншої культури та ментальності, цей процес буде вам насолодою. Лише памятайте про чітке встановлення конкретної цілі, внутрішню мотивацію і використання ефективних методів, не перекладайте відповідальності ні на кого крім себе та починайте говорити з першого дня, дотримуйтесь свого плану вивчення. І я вірю з цим підходом ви виростете і дуже швидко.

Тож усім бажаю повірити у власні сили, часом це вже половина дороги повірити в себе!

Усім удачі на цьому challenging, але rewarding шляху